Wielkogabarytowe frezowanie aluminium

Frezowanie CNC (CNC – komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych, ang. Computerized Numerical Control) polega na obrabianiu nieruchomego lub posuwanego liniowo przedmiotu poprzez skrawanie, w momencie, gdy narzędzie frezarki wykonuje ruch obrotowy. Ostrza narzędzia ścinają części przedmiotu aż do uzyskania oczekiwanego efektu. Proces ten jest w pełni zautomatyzowany, gwarantując jednocześnie najwyższą precyzję wykonania, dzięki czemu stosowanie obrabiarek CNC jest bardzo popularną metodą.

Frezowanie wielkogabarytowe aluminium umożliwia tworzenie bardzo skomplikowanych kształtów danego elementu w wysokiej precyzji. Komputerowe sterowanie urządzenia numerycznego jest w pełni zautomatyzowane, dzięki czemu w małym przedziale czasu można uzyskać efekty, o które trudno w momencie manualnego sterowania. Zaletami frezowania CNC są między innymi:

  • wysoka precyzja obróbki,
  • stałość parametrów elementów,
  • mniejsze zużycie materiału przez określenie dokładnych parametrów,
  • odwzorowywanie założeń projektu w idealnym stopniu,
  • wysoka elastyczność linii produkcyjnej.

Przy obróbce aluminium w postaci frezowania wielkogabarytowego konieczne jest stosowanie specjalistycznych technik i odpowiedniego sprzętu. Aluminium, w porównaniu do stali, posiada znacznie większy liniowy współczynnik rozszerzalności termicznej, co powoduje, że wymagane jest posiadanie właściwego doświadczenia oraz wyspecjalizowanego parku maszynowego. Metal ten trzeba koniecznie schładzać oraz pilnować, aby powstałe podczas obróbki wióry nie zablokowały maszyny.

Nasza firma posiada odpowiednie kompetencje oraz sprzęt, który pozwala w pełni obrabiać mechanicznie metale, takie jak aluminium, poprzez frezowanie wielkich gabarytów.