Jak przebiega obróbka CNC aluminium i kiedy się ją wykorzystuje?

Automatyzacja przemysłu przyniosła niezwykle duże możliwości. Dzisiaj ręczna obróbka elementów metalowych jest już całkowicie nieopłacalna pod względem kosztów i relacji ceny do jakości wykonania elementów. Sprawdź, czym jest obróbka CNC aluminium i kiedy warto się na nią zdecydować.

Czym jest obróbka CNC aluminium?

Obróbka CNC, czyli Computerized Numerical Control to nowoczesna technologia maszynowej obróbki metalu. Wykorzystuje się ją do pracy ze wszystkimi rodzajami metalu, a w tym aluminium. Polega ona na wykorzystaniu zaawansowanych i precyzyjnych maszyn współpracujących z dedykowanymi sterownikami komputerowymi, które kontrolują pracę maszyny. Sam proces obróbki zaczyna się od zrobienia projektu 3D elementu. Taki projekt należy potem zaadaptować na potrzeby programu komputerowego sterującego kompatybilną maszyną CNC. Gdy już wszystko jest gotowe, umieszcza się surowiec w maszynie, a cała reszta procesu jest wykonywana w pełni zautomatyzowany sposób. Program komputerowy sterujący głowicami i poszczególnymi elementami roboczymi maszyny nie wymaga sterowania przez operatora.

Zalety obróbki CNC metalu

Największą zaletą obróbki CNC aluminium i innych metali jest bardzo wysoki poziom precyzji. W ten sposób można wykonywać na masową skalę nawet bardzo drobne elementy wymagające precyzji wykonania co do setnych części milimetra. Przy wykorzystaniu ręcznych narzędzi byłoby to niemożliwe, a próbując się zbliżyć do takiej jakości wykonania, trudno byłoby osiągnąć atrakcyjną cenę. Maszyny CNC są bardzo łatwe w obsłudze, więc trudności w procesie produkcyjnym są zniwelowane do minimum. Mając już projekt 3D, można z łatwością wykonać właściwie każdy element.

Tego typu produkcja jest dostępna dla każdej branży, a ponadto można na niej bazować, nie tylko prowadząc dużą działalność produkcyjną. Nawet jeśli potrzebuje się wykonania jednego elementu, można zlecić takie zadanie i zostanie ono wykonane w stosunkowo atrakcyjnej cenie. Wdrażając produkcję jednego elementy na poziomie kilkudziesięciu sztuk, można już bardzo istotnie obniżyć koszty produkcji, jeśli przeliczy się to na wykonanie jednej sztuki.

W jakich branżach wykorzystuje się obróbkę CNC aluminium?

Aktualnie trudno wyobrazić sobie przemysł bez obróbki aluminium maszynami CNC. Jest ona wykorzystywana praktycznie w każdej branży. Bazują na niej firmy z każdego sektora gospodarki, które wymagają wysokiej precyzji wykonania elementów metalowych przy zachowaniu atrakcyjnej ceny. Ogromną zaletą obróbki CNC jest niski prób rozpoczęcia produkcji przy zachowaniu dobrej ceny. Nawet małe warsztaty i niewielkie fabryki mogą z powodzeniem zamawiać wykonanie precyzyjnych elementów metalowych, które zostaną wykonane w tej technologii.

Jako że maszyny CNC pracują w różny sposób, taki sposób obróbki daje pełne spektrum możliwości. Wykorzystywanie obróbki skrawaniem pozwala na tworzenie skomplikowanych projektów, a profesjonalna firma jest w stanie dopasować technologię produkcji do konkretnego elementu.